Od niedawna FIFPro przedstawia swoje poglądy na różne tematy związane z grą w piłkę nożną. Organizacja mająca za zadanie chronić piłkarzy zajęła się między innymi taką banalną kwestią jaką jest pogoda.

Wpływ ekstremalnych warunków pogodowych na piłkarzy

OK, warto sobie wyjaśnić na wstępie, że ciało ludzkie utrzymuje stałą temperaturę ciała, która zwykle waha się od 36,1 do 37,8°C. Z kolei średnia temperatura zdrowej, dorosłej osoby wynosi 36,8°C.

Ekstremalne warunki pogodowe – zwłaszcza upał i zimno – wywołują reakcje fizjologiczne, które mogą szkodzić zdrowiu i wydajności sportowca.

Ekstremalny upał i zimno

W ekstremalnym upale zawodnicy są narażeni na zaburzenia stresu cieplnego, takie jak skurcze cieplne, wyczerpanie cieplne lub udary cieplne. W ekstremalnie niskich temperaturach piłkarze mogą być narażeni na kontuzje, hipotermię lub odmrożenia, gdy ich ciała doświadczają nadmiernej utraty ciepła.

Aby zapobiec lub złagodzić to ryzyko, wytyczne powinny być oparte na wskaźniku WBGT. To wskaźnik służący do oceny średniego wpływu oddziaływania ciepła na człowieka w okresie reprezentatywnym dla jego pracy, z pominięciem obciążeń termicznych bliskich strefom komfortu termicznego i występujących w ciągu krótkich (kilkuminutowych) okresów.

WBGT obliczane jest na podstawie kilku istotnych parametrów, takich jak temperatura powietrza, wilgotność, nasłonecznienie czy prędkość wiatru. Jest zarazem monitorowany przez FIFA przed meczami za pomocą specjalnego urządzenia do pomiaru temperatury.

Stanowisko FIFA na ekstremalne upały

Wytyczne FIFA dotyczące ekstremalnych upałów są następujące. Jeśli WBGT przekracza 32°C przerwy na chłodzenie są obowiązkowe w obu połowach meczu, około 30. i 75. minuty. Natomiast decyzja o zawieszeniu lub odwołaniu meczu należy do organizatorów zawodów.

Opinia FIFPro

Opinia FIFPro oparta jest na badaniach American College of Sports Medicine oraz Sports Medicine Australia.

Według niej dodatkowe przerwy powinny być w 15. i 60. minucie. Sportowcy nie trawią więcej niż 250 ml wody na 20 minut. Stąd opinia na temat częstszych przerw na uzupełnienie płynów.

Co ciekawe, FIFA nie ma konkretnych wskazówek dotyczących ekstremalnych mrozów. FIFPro zatem zaleca, aby treningi i mecze były anulowane i przełożone, gdy temperatura powietrza jest niższa niż -15°C i gdy temperatura odczuwalna jest niższa niż -27°C.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *